Un overview en vogue est le résumé des tendances attendues dans le monde de la nourriture pour la nouvelle année. D’un point de vue immobilier nous voulons analyser dans quelle direction le secteur de l’HoReCa et des supermarchés vont se développer. L’équipe retail de Structura.biz, auparavant connue comme Bureau Gerard, voudrait partager ses opinions à propos de ces sujets.

Van superant tot maaltijdbox: de trends voor 2019

Horeca en supermarkten bevinden zich op de intersectie van “vers” en “gemak”

Het begin van een nieuw jaar is het uitgelezen moment om een blik te werpen op de twaalf maanden die voor de deur staan. Een door velen geliefd overzicht laat zijn licht schijnen op de voedingstrends voor het nieuwe jaar. Vanuit een vastgoedstandpunt kunnen we dit ombuigen tot een blik op trends in het horeca- en supermarktlandschap. Het team Retail van Structura.biz, vroeger gekend onder de naam Bureau Gerard, deelt graag hun inzichten. Wat staat er allemaal te gebeuren in 2019? We lichten alvast een tipje van de sluier... De grootste gemene deler is “gemak”.


Ten eerste verwachten we een opmars van zogenaamde “superants”: een mix van supermarkt en restaurant. Albert Heijn kondigde in Nederland al aan eethoeken in de winkel te installeren. Behalve het drinken van de gebruikelijke koffie zal het dus ook mogelijk zijn iets te eten in de supermarkt. Onze noorderburen zijn vaak net iets sneller om de nieuwste trends te volgen. Hoe lang zal het duren vooraleer Albert Heijn in België volgt? Wat als ik zeg dat het bij ons ook al bestaat? Toegegeven, in ons land biedt Albert Heijn enkel nog maar koffie aan. Maar bij Delitraiteur, initiatief van Louis Delhaize, kan je kiezen of je bv. je lunch daar koopt en meeneemt naar kantoor of ter plaatse eet. Ook belevingsmarkt CRU, opgericht door Colruyt, speelt daar op in. Die laatste is niet enkel een high end supermarkt maar biedt ook mogelijkheid om ’s middags te lunchen. CUIT, het lunchconcept van CRU, laat toe je maaltijd zelf samen te stellen door te kiezen uit verschillende “basiscomponenten” die dan bereid worden door de chefs.


Ook thuis kiezen we steeds meer voor dergelijke makkelijke formules. Denk maar aan de opmars van delivery services zoals Deliveroo waardoor je niet eens meer je huis hoeft te verlaten om bv. van je favoriete sushi te genieten. Bovendien schieten maaltijdboxen zoals HelloFresh en Foodbag als paddestoelen uit de grond. Die mikken op twee “gemakspijlers”: de boodschappen worden aan huis bezorgd en de recepten zijn makkelijk en stap voor stap uitgeschreven. Twee vliegen in één klap. Ook supermarkten spelen hier op in. Zo zijn de services die aanbieden om boodschappen voor jou te doen, zoals bv. Collect&Go van Colruyt, niets nieuws. Maar wist je dat de mogelijkheid nu ook bestaat om je boodschappen thuis te laten leveren? Een voorbeeld is Delhaize HomeDelivery. Laat ons ook niet Click & Cook, de foodbox van Delhaize, vergeten. Je kan online recepten kiezen en de ingrediënten bepalen die jij nog nodig hebt. Een werknemer van Delhaize bereidt jouw boodschappen voor die je dan zelf kunt ophalen of laten leveren. Ook op kleinere schaal zien we gelijkaardige diensten. Denk bijvoorbeeld aan Nood. Deze delicatessenzaak vinden we op vandaag enkel in de Louizalaan. Je kan er ter plaatse boodschappen doen of binnenlopen voor salades on the go maar je kan ook een box samenstellen en ophalen of laten leveren.


Zoals de voorbeelden hierboven aantonen wil de consument niet teveel inboeten op “versheid” in zijn zoektocht naar gemak. Een maaltijd van een foodbox is even vers als een maaltijd met ingrediënten die je zelf gekocht hebt in de supermarkt. Hetzelfde geldt voor boodschappen die thuis geleverd worden: de producten zijn even vers als deze die je zelf koopt in de winkel. De trends die we in 2019 gaan zien situeren zich dus zo goed als allemaal op de intersectie van “fresh” en “fast”. Een voorbeeld hiervan is Romain Roquette, een salad bar die hetzelfde gemak biedt als iedere mainstream fastfoodketen máár met een gezonde invalshoek. Dit succesverhaal startte in Gent en kende al snel navolging in andere Belgische steden. Vorig jaar vond het retailteam van Structura.biz de perfecte locatie voor hen op het Brusselse Rogierplein. Een ander merk dat perfect inspeelt op de trend “fresh & fast” is  Foodmaker. Zij willen hun passie voor groenten doorgeven op een toegankelijke manier. Dat doen ze in hun eigen Foodmakerfilialen maar bv. ook door soep en opwarmmaaltijden bij Delhaize te verkopen. Bovendien is Foodmaker ook de drijvende kracht achter de salad bars in de nieuwe Delhaize Fresh Ateliers. Die laatste is een nieuw winkelconcept van Delhaize waar consumenten bv. verse soep, sushi en salades on the go kunnen kopen. Een extra element dat zal bijdragen tot gemak voor de consumenten, is het feit dat de FreshAteliers inzetten op digitalisering. Zo zullen klanten met hun smartphone producten kunnen scannen en betalen. Onlangs plaatste ons team Retail het derde FreshAtelier in de Bascule in Ukkel.

 Ook wat betreft restaurantbezoek zal gemak aan belang   winnen, bv onder de vorm van digitalisering. Online reservering en menu, bestelling via app of website... De verwachtingen van de consument blijven niet stilstaan. Alles in acht genomen zullen restauranthouders aanzienlijke investeringen moeten maken om de klant te kunnen volgen (of zelfs voor te blijven). Die financiële druk wordt in het buitenland vaak gedragen door ketens. Dan hebben we het niet enkel over multinationals zoals McDonalds of Burger King. Zelfs zonder dat de consument het weet, kunnen restaurants deel uitmaken van dergelijke consortia. Ook in België zien we dit steeds meer. Denk maar een La Taqueria, SumSum en Sumac op het Antwerpse Zuid: drie totaal verschillende producten die onder dezelfde groep vallen. Zo zijn ook Otomat en Baraque Friture de geesteskinderen van de oprichters van Ellis Gourmet Burger.


Het is duidelijk: de horecawereld staat niet stil. De consument heeft op vandaag keuze uit een heel scala aan mogelijkheden. De concurrentie groeit en bedreigingen komen niet enkel meer uit het eigen segment. Originele, innoverende concepten kunnen een volwaardig alternatief vormen voor producten of diensten die al jarenlang bestaan. Denk maar aan thuislevering van boodschappen of restaurantgerechten, extra mogelijkheden en comfort door middel van digitale toepassingen... Deze zorgen ervoor dat de hele sector alert moet blijven en vernieuwing met een open geest moet benaderen. De vragen die de klant zich stelt, reiken verder dan bv. “koop ik bij Colruyt of Carrefour?”, “koken we vanavond zelf of gaan we op restaurant?”...
In het brede aanbod van vandaag is het noodzakelijk dat een dienst of product in het lijstje van werkelijke keuzeopties van de klant terechtkomt. Uit een lijstje van X producten en diensten die bestaan, houdt de consument in werkelijkheid maar rekening met Y opties. Onbekend is immers onbemind. De klant kan sowieso niet kiezen voor een alternatief dat hij niet kent. Ook voor een optie waarvan men de naam wel kent maar nog nooit heeft aangekocht, gebruikt... is de barrière tot aankoop (onbewust) groter. Die drempels kan men o.a. verlagen door de klant op een ludieke manier kennis te laten maken met een bepaalde dienst of product. Zo biedt HelloFresh winacties aan waarbij men een box kan testen voor een gereduceerde prijs. Ook een aantrekkelijke vormgeving van product of dienst kan helpen. Denk aan de uitstraling van bv. Deliveroo: jong, hip én een milieubewuste insteek door het vervoer via fiets.
Bovendien wordt de klant steeds mondiger en verwachtingen evolueren en nemen toe, bv. onder impuls van e-commerce en globalisering. Hoe kan een product of dienst dan blijven opvallen, zélfs wanneer ze zich al bevinden op de shortlist van de klant? Het antwoord is eenvoudig: in 2019 moet de focus liggen op “gemak” en “vers”.


Bent u op zoek naar advies omtrent uw concept? Aarzel niet ons team Retail te contacteren!